تلفن: 02166661035 ایمیل: info[at]abtyn.com

پرسش و پاسخ

” مشمولین دریافت مقرری بیمه بیکاری”
فرد بیکار از نظرقانون بیمه بیکاری، بیمه شده ای است که بدون میل و اراده خود بیکار شده و آماده به کار می‌باشد. براساس این قانون، چنانچه بیمه شده ای به علت تغییرات ساختار اقتصادی کارگاه مربوطه و به تشخیص وزارتخانه ذیربط و تائید شورایعالی کار، بیکار موقت شناخته شود و همچنین بیمه شدگانی که به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی بیکار شوند، می‌توانند از مقررات این قانون استفاده نمایند، تشخیص ارادی بودن یا غیرارادی بودن بیکاری بیمه شده، برعهده کمیته ای متشکل از نمایندگان این سازمان و اداره کار و اموراجتماعی محل اشتغال بیمه شده است. چند نکته مهم کارگران فصلی در صورتی که صرفا در اثنای فصل کار اخراج گردیده و بیکاری آنها بلا اراده تشخیص داده شود مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند بود. بیکاران دارای قرارداد کار با مدت معین در صورتی که براساس رأی مراجع حل اختلاف در اثنای مدت قرارداد اخراج گردیده باشند مشمول استفاده از بیمه بیکاری خواهند بود. افراد شاغل در کارهایی که ماهیت آن جنبه دائمی دارد و براساس قرارداد کار در مدت معینی مشغول کار بوده اند. با تشخیص واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در صورتی که در پایان قرارداد بیکار شوند و در آخرین کارگاه حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، مورد حمایت قرارگرفته و مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری خواهند شد. اقدامات لازم برای اعلام وضعیت بیکاری: بیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، باید حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذیربط اطلاع دهد و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام کند.

شرایط لازم برای دریافت مقرری بیمه بیکاری:

 • مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند.
 • تبعه کشورهای خارجی نباشند.
 • مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.
 • دارای حداقل 12 ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
 • در زمره صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشد.

   

چند نکته مهم: بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیرمترقبه مانند: سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، نیاز به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان خاص ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، با رعایت سایر شرایط مقرر می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

بیمه شدگان باید در دوره های کارآموزی و سوادآموزی که از سوی ادارات کار و اموراجتماعی و نهضت سوادآموزی برگزار می شود، شرکت کنند و هر دو ماه یک بار، گواهی لازم در این زمینه را به شعب تأمین اجتماعی ارائه کنند.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری : مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آنان بستگی دارد و در هر حال مدت آن از 36 ماه برای بیمه شدگان مجرد و 50 ماه برای بیمه شدگان متأهل و متکفل بیشتر نیست.

مدارک لازم جهت ثبت نام بیمه بیکاری:

 1. اصل شناسنامه
 2. اصل کارت ملی
 3. اصل کارت پایان خدمت نظام وظیفه (ویژه آقایان)
 4. اصل دفترچه بیمه تامین اجتماعی
 5. اصل قرداد یک سال گذشته منتهی به بیکاری
 6. اصل نامه عدم نیاز از کارفرما
 7. یک قطعه عکس 3*4
 8. اصل مدرک تحصیلی (حسب مورد)
 9. کپی گواهینامه دوره های مهارتی (حسب مورد)
 10. پرداخت هزینه ثبت نام به مبلغ 29000 تومان

   

مدارک لازم برای تشکیل پرونده بیمه بیکاری با رای قطعی:
ارائه برگه دادخواست بدوی متقاضی به اداره کار

ارائه دادنامه (حکم) هیات حل اختلاف و یا هیات تشخیص قطعی شده

ارائه برگه ابلاغ دادنامه به خوانده

شرایط قطع مقرری بیمه بیکاری:
بیمه شده مجددا به کار اشتغال یابد.

بیمه شده بیکار بدون عذر موجه از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی خودداری کند.

بیمه شده بیکار از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی خودداری کند.

بیمه شده بیکار، مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود.

بیمه شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار اولیه برگردد.

مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری خاتمه یابد.

بیمه شده فوت نماید.

چند نکته مهم : بیکار شدگانی که وفق مقررات قانون کار و حسب آراء صادره از مراجع حل اختلاف مقرر در این قانون به دلیل قصور در انجام وظایف محوله و یا نقض آیین نامه های انضباطی کارگاه توسط کارفرما اخراج گردیده اند مستحق دریافت مقرری بیمه بیکاری نخواهند بود.

در صورتی که پس از پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شده ای، مشخص شود که بیکاری بیمه شده، ناشی از اراده شخص وی بوده است، بیمه شده باید وجوه دریافتی به عنوان مقرری بیمه بیکاری را به سازمان تأمین اجتماعی بازپرداخت کند.

همچنین بیمه شدگانی که با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی به کار قبلی خود باز می گردند نیز باید مبالغ دریافتی را به تأمین اجتماعی برگردانند.

چنانچه بیمه شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تأمین اجتماعی برگرداند.

مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزسوابق پرداخت حق بیمه بیمه شده محسوب میگردد. مقرری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری بیمه شده قابل پرداخت است.

خدمات ویژه این موسسه به کارفرمایان ارجمند شامل طراحی مدل شایستگی کارکنان سازمان های رهسپار تعالی و توسعه کانون های ارزیابی کارکنان به منظور انجام آزمون های روانشناختی و مصاحبه های تخصصی منابع انسانی خواهد بود. همچنین کارجویان گرانقدر از خدمات تدوین کارراهه شغلی اختصاصی با شناسایی و هدایت استعداد های فردی آنان در مسیر شغلی متناسب با ویژگیهای شخصی و روانشناختی بهره مند می گردند.

مرکز مشاوره شغلی و کاریابی آبتین در راستای مسئولیت اجتماعی خود با جلب مشارکت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 18 تهران طرح حمایت از مددجویان را به اجرا درآورده است. در این زمینه با همکاری اداره امور آسیب‌های اجتماعی، افراد شناسایی شده پس از مصاحبه‌های تخصصی و هدایت شغلی با لحاظ تخفیفات ویژه به کارفرمایان و کارآفرینان معرفی می‌گردند.

با عنایت به تعاملات فی مابین موسسه مشاوره شغلی و کار یابی آبتین با مراکز آموزشی، فنی و حرفه ای برای پرورش استعداد های بالقوه افراد، کارجویان گرانقدر می توانند از خدمات مشاوره ای و معرفینامه های این مجموعه برای برخورداری از مزایای ویژه آموزش در مراکز طرف قرارداد استفاده نمایند.

با تصمیمات دولت تدبیر و امید کلیه کارفرمایان مطابق دستور اداری به شماره 3688 مصوب 97/4/3 موضوع “طرح مشوق های بیمه ای سهم کارفرما” به مدت 2 سال از پرداخت حق بیمه معاف خواهند بود.

همچنین مطابق برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران و به منظور توسعه مهارت های حرفه ای دانش آموختگان دانشگاهی فرصت استثنایی برای کارفرمایان جهت استفاده رایگان و بدون هرگونه الزام قانونی به مدت 4 تا 6 ماه از وجود کلیه فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور در قالب “طرح کارورزی” فراهم می باشد.

برای بهره مندی از این مزایا کارفرمایان ارجمند کافی است فرصت های شغلی خود را به این مرکز اعلام نمایند.

کاریابی و اشتغال فارغ التحصیلان محترم به منظور انجام تعهدات خدمت به دولت از جمله موضوعات مورد توجه این موسسه می باشد. بدیهی است در صورت سپری شدن بیش از شش ماه از زمان ثبت نام شما در این موسسه و عدم اشتغال به کار این امکان وجود دارد تا برای آزاد سازی بی قید و شرط مدارک تحصیلی شما عزیزان مطابق قوانین اقدام گردد.

مرکز مشاوره شغلی و کاریابی آبتین با اخذ مجوز از اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران آماده ارائه خدمات امور بیمه بیکاری و برقراری مقرری ایام بیکاری کارکنان و کارگران منطقه 18 تهران می باشد.